Kluczem do dobrego zaprezentowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest staranne przygotowanie się. Przynajmniej na część pytań możesz się przygotować, przykładowe pytania znajdziesz na wielu portalach poświęconych rynkowi pracy czy zarządzaniu zasobami ludzkimi. Standardowo możesz spodziewać się pytań związanych z dotychczas zdobytym doświadczeniem np. jakie zadania wiązały się z pracą na danym stanowisku lub co było twoją motywacją do zmiany pracy itp.

Nie ma złotego środka, żeby dobrze wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej, ale można uniknąć pewnych błędów, bo tak jak popełniają je rekruterzy, tak i kandydaci nie zawsze potrafią ich uniknąć. Ważne, by umieć dobrze się zaprezentować. Łatwiej o to, gdy widać, że kandydat wie, czego chce i ma sprecyzowane oczekiwania wobec pracodawcy, umie pytać też o rzeczy, które go interesują.

Na rozmowie rekrutacyjnej bardzo ważną rolę odgrywa autoprezentacja. Aby druga osoba mogła stworzyć sobie obraz nas samych, musimy dostarczyć jej określonych informacji. Co więcej, czy tego chcemy czy nie, informacje te przekazuje bez przerwy i nie kontrolując tego w pełni. To, co mówimy, nasza mimika, ton głosu, postawa ciała niosą komunikaty, które pracodawca odbiera i na postawie, których tworzy opinie na nasz temat. Warto, więc stworzyć pożądany wizerunek, takim jakimi pragniemy być postrzegani jak staramy się o pracę. Warto zwrócić uwagę na to, aby utrzymywać kontakt wzrokowy, mieć swobodną sylwetkę, uważnie słuchać oraz pewnie i spokojnie odpowiadać , a także zadawać pytania (o czym często zapominają kandydaci).

Kolejnym ważnym elementem autoprezentacji jest to jak wyglądamy. Należy pamiętać, że to co nam się podobna i co uważamy za odpowiednie wcale nie musi być praktykowane w firmie do której się staramy dostać. Dlatego nasz wygląd należy przemyśleć pod kątem, nie „co ja chce przedstawić” ale jak pracodawca chciałby abym się przedstawił. I odpowiedź zawsze jest jedna: tak, jak pracownicy tej firmy. Dlatego na etapie badania organizacji powinno się zdobyć informacje również na temat „dress code” obowiązującego w kulturze organizacyjnej danej firmy.

Poniżej zamieszczamy kilka zasad i przydatnych reguł:

 1. Przygotuj sobie informacje o firmie, do której starasz się dostać
 2. Przejrzyj listę typowych pytań i odpowiedzi
 3. Zastanów się ile chcesz zarabiać i jaki masz margines do negocjacji
 4. Przygotuj pytania do pracodawcy
 5. Zadbaj o adekwatny i schludny ubiór
 6. Zaplanuj odpowiednio dużo czasu na rozmowę i dojazd, tak aby się nie spóźnić. Jak wiesz, że się spóźnisz to koniecznie zadzwoń i uprzedź o tym fakcie.
 7. Nastrój się pozytywnie – tym razem się uda
 8. Pamiętaj pracodawca szuka powodów, aby Cię zatrudnić, a nie aby udowodnić Ci, że jesteś słabym kandydatem
 9. Bądź szczery i naturalny
 10. Zapytaj na koniec jaka wygląda dalszy proces rekrutacji
 11. Zawsze przeanalizuj przebieg rozmowy – zapisz sobie trudne pytania, przemyśl reakcje na twoje odpowiedzi
 12. Wyślij pozdrowienia, zadzwoń – nigdy nie zaszkodzi się przypomnieć
 13. Nie bądź natrętny – cierpliwość jest cnotą
 14. Jeśli otrzymasz negatywną decyzję poproś o informacje zwrotną – dlaczego nie przyjęto ciebie, ale nie traktuj tego jako wyrzut tylko jako prośbę i wytyczenie kierunków rozwoju i pracy nad sobą