Dobry programista to dziś profesja na wagę złota. Software tworzy naszą przyszłość, technologia nieustannie się rozwija, a ludzie posiadający zdolność zapanowania nad nią i tworzenia nowych rozwiązań są niezbędni.

Pracy w tym zakresie jest coraz więcej, a deweloperów wciąż za mało. Dokładny, systematyczny, skupiony na zadaniu, potrafiący pracować zarówno samodzielnie jak i w grupie, oraz przede wszystkim podchodzący do wszelkich zadań z pasją – to odpowiedni człowiek na właściwym miejscu, którego z całą pewnością będziemy chcieli zatrzymać w naszej firmie. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że według badań, deweloperów – dzięki niemal nieograniczonym możliwościom rozwoju – od zmiany pracy dzieli zwykle tylko jedno kliknięcie.

Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, że deweloperzy w ich firmie, nawet jeśli otwarcie nie przyznają się do aktywnego poszukiwania nowej pracy, spędzają średnio godzinę tygodniowo przeglądając potencjalne oferty. Według danych Stack Overflow 62% developerów nie szuka pracy, ale jest otwartych na nowe możliwości, 25% nie interesuje się nowymi możliwościami, a 13% faktycznie rozgląda się za inną pracą. O najlepszych pracowników trzeba zatem odpowiednio zadbać, przyglądając się ich najważniejszym potrzebom i wymaganiom.

Jako pracodawcy pamiętajmy, że to my potrzebujemy programistów dużo bardziej, niż oni nas. Większość z nich to samouki, którym praca jedynie w pewnym stopniu pomaga w podnoszeniu kwalifikacji. W dodatku widocznym trendem jest to, że coraz więcej pracowników zajmujących się programowaniem często angażuje się także w zdalne, kolaboracyjne projekty dla strefy open source. Na co największą uwagę zwracają deweloperzy u potencjalnych pracodawców? Według badań Stack Overflow najintensywniej rozpatrują:

  • Możliwości rozwoju zawodowego
  • Wynagrodzenie i dodatkowe oferowane korzyści
  • Środowisko pracy
  • Język, programy i technologie, z którymi będą mieć styczność
  • Czas potrzebny na dojazd
  • Sposób, w jaki zarządza się projektami
  • Konkretny dział lub zespół, w którym będą pracować
  • Dokładną rolę, jaką będą pełnić i nazwę stanowiska
  • Status finansowy firmy
  • Korzyści z wdrożenia projektu, nad którymi będą pracować

Deweloperzy lubią zatem pracę, w której czują się doceniani i najchętniej angażują się w projekty, które okażą się ważne i znaczące, a przy tym pomogą im się rozwijać. Okazuje się także, że badani respondenci bardzo wysoko cenią sobie elastyczność w pracy, możliwość pracy z domu i... wakacje.

  • Na ilość dni wolnych dużą uwagę zwraca 57% badanych,
  • Możliwość pracy zdalnej – 53%,
  • Świadczenia zdrowotne – 47%,
  • Godziny pracy – 43%,
  • Sprzęt, na którym będą pracować – 40%.

Warto przyjrzeć się także największym obawom programistów – zawód, mimo że pewny, nie jest bowiem pozbawiony ryzyka, a poziom komfortu ich pracy nie zawsze uzależniony jest jedynie od warunków tworzonych przez pracodawcę. Przeszkody na drodze kariery deweloperów przeanalizowała w zeszłym roku kalifornijska firma Evans Data i ich wyniki wyglądają bardzo ciekawie: okazuje się, że głównym źródłem obaw niemal co trzeciego programisty (29%) jest rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji – o ile sami stosunkowo chętnie korzystają z rozwiązań opartych na algorytmach AI we własnych aplikacjach, o tyle ich praca w coraz większym stopniu może być zastępowana tego typu technologiami. Według 23 proc. ankietowanych programistów do utraty zatrudnienia może przyczynić się także wysokie tempo starzenia się platform programistycznych, w których specjalizują się oni obecnie. Kolejne 14 proc. deweloperów spodziewa się, że platformy programistyczne, w których specjalizuje się ta grupa zyskują na popularności wolniej niż zakładano i mogą szybko zostać wymienione na inne.

Patrząc jednak bardziej optymistycznie – programiści jeszcze długo pozostaną królami rynku IT, a wraz z dynamicznym rozwojem modelu open source i usług chmurowych coraz częściej będą mieć możliwość projektowania rozwiązań informatycznych dla klientów z całego świata, pracując dla polskiej firmy na australijskiej plaży.

Zapraszamy do śledzenia naszej aktywności zarówno na naszej stronie www.enginar.pl oraz na naszych profilach na social media: Linkedin czy Facebook.