Zmiana pracy to zwykle stresujący i niepewny krok. Gdy podejmujemy go po wielu latach pracy w firmie, w której zdążyliśmy porządnie zapuścić korzenie, bywa jeszcze ciężej. Za drzwiami biura, które do tej pory było naszym drugim domem, czeka drapieżny świat, pełen konkurencji, nowych wyzwań, ale i wielu nieodkrytych możliwości. Czy warto postawić wszystko na jedną kartę i spróbować swoich sił na nowym stanowisku?
Jeszcze siedem lat temu średni czas pracy w jednej firmie wynosił około 12 lat, dzisiaj mówi się o 4-5 latach. Młode pokolenie na rynku pracy chce się rozwijać i sprawdzać się w nowych rolach, zmienia swoje zainteresowania, nie lubi poczucia stagnacji, szybciej się nudzi – dlatego w dzisiejszych czasach bardziej wyjątkowa jest wieloletnia praca w jednej organizacji, niż częsta jej zmiana.
Istnieje oczywiście spore grono pracowników, którzy większość zawodowego życia spędzają przywiązani do konkretnego stanowiska (ewentualnie lawirując pomiędzy różnymi funkcjami w danej firmie) i świetnie odnajdują się w swojej roli. Odpowiada im pensja, stała praca daje im poczucie bezpieczeństwa, świetnie czują się w znanym środowisku pracy, dobrze dogadują ze współpracownikami i po prostu lubią to, co robią. Czasem jednak, mniej lub bardziej niespodziewanie, zaczynają się pojawiać się sygnały ostrzegawcze, za sprawą których rynek pracy wciąga nas na nowo i kusi różnorodnymi, dotąd ignorowanymi opcjami. Nie lekceważ ich, przede wszystkim gdy:
- Twoje zaangażowanie znacząco słabnie
- czujesz wypalenie
- przestajesz radzić sobie ze stresem
- nie popierasz celów, zasad, działań organizacji, które dodatkowo osłabiają Twoją markę osobistą
- przestajesz się rozwijać
Mimo że aż 80% Polaków stawia w zawodowym życiu właśnie na ten ostatni czynnik (badanie Pracuj.pl), stosunkowo niewiele osób faktycznie rozwija się w pracy czy awansuje. I chociaż dla 70% z nas zawodowa rutyna jest czymś negatywnym, tylko 8% Polaków na bieżąco przegląda oferty pracy. Dochodzi jeszcze kwestia wynagrodzenia – osoby pracujące na jednym stanowisku przez bardzo długi czas, zwykle zarabiają mniej niż te częściej zmieniające pracę.
Gdy podejmiemy przemyślaną decyzję, by porzucić dotychczasowe zajęcie i sprawdzić się w nowej zawodowej roli, warto odpowiednio się do tego przygotować:
1. Bądź świadomy wyzwania
Decydując się na zmianę pracy po wielu latach trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to często wymagający i długi proces, a „nowy start” będzie wymagać od nas sporego zaangażowania. Opracuj odpowiedni plan działania, dowiedz się gdzie najlepiej szukać pracy w swojej branży, przygotuj się też na pytania rekruterów o przyczyny tak długiego pozostawania w jednej firmie – udowodnij, że jesteś osobą lojalną i zaangażowaną w rozwój organizacji.
2. Zdaj sobie sprawę ze swojej wartości
Niedostateczna wiara we własne możliwości to bardzo powszechny problem wśród pracowników – także tych, którzy w poprzedniej firmie pełnili niemal wszystkie role, mają dużą wiedzę i doświadczenie, a do tego świetnie radzą sobie z wieloma zadaniami. Często obawiamy się, że „zasiedzenie się” w jednym biurze będzie utożsamiane z brakiem elastyczności i otwartości na nowe wyzwania. Należy jednak pamiętać, że częsta zmiana pracy niekoniecznie prezentuje się w CV lepiej, a sytuację można obrócić na naszą korzyść. Wiele lat na rynku pracy buduje także naszą samoświadomość – doskonale znamy swoje zalety i słabe strony oraz wiemy, jak najlepiej wykorzystać to na nowym stanowisku, mamy też bardziej sprecyzowane oczekiwania wobec pracodawcy.
3. Zrób research i trzymaj rękę na pulsie
Wiele mogło się zmienić od czasu, gdy ostatnio przeglądałeś oferty pracy. Jeśli w poprzedniej pracy poczułeś wypalenie, warto rozważyć przebranżowienie czy zmianę specjalizacji. Wykorzystaj nowe narzędzia do poszukiwania pracy, przeglądaj nie tylko aktualne oferty, ale i profile pracodawców, poradniki czy porównywarkę zarobków. Ustaw powiadomienia mailowe z interesującymi Cię ofertami pracy. Uzupełnij profil zawodowy na serwisach jak jak Pracuj.pl czy LinkedIn, by stać się bardziej widocznym dla potencjalnych rekruterów. Bądź na bieżąco z trendami panującymi w Twojej branży.
4. Stwórz odpowiednie CV
Błędy w CV często pojawiają się w dokumentach osób, które dawno nie tworzyły swojego życiorysu, dlatego pamiętaj o paru zasadach, by ustrzec się przed tymi najpowszechniejszymi: sprawdź, czy w dokumencie nie ma żadnych błędów ortograficznych lub gramatycznych, nie podawaj zbyt dużo danych osobistych (to, co powinno się znaleźć w Twoim CV to imię i nazwisko, e-mail oraz miasto zamieszkania), nie dodawaj linków do swoich blogów czy stron w social mediach, nie zamieszczaj tabel, grafik, opisów dlaczego nadajesz się do nowej roli ani powodów, dla których zmieniałeś pracę. Życiorys powinien być jak najbardziej przejrzysty i konkretny, wysuwając na pierwszy plan nasze doświadczenie i umiejętności. Pokaż, jak rozwijałeś się w swojej dotychczasowej pracy – nawet jeśli formalnie nie awansowałeś, podkreśl w jakich szkoleniach i warsztatach brałeś udział, jak zmieniały się Twoje obowiązki. Jeśli stworzenie odpowiedniego CV stwarza Ci problemy, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów lub dostępnych w internecie kreatorów.
Z odpowiednim przygotowaniem i pozytywnym nastawieniem nowe możliwości pojawią się szybciej, niż się tego spodziewasz – jednak na tym oczywiście wyzwanie się nie kończy. Samo przystosowanie się do nowego środowiska pracy może okazać się trudne. Osoby, które spędziły dekadę lub dłużej u jednego pracodawcy, często porzucają nową pracę po zaledwie paru miesiącach – wynika to zwykle z zafałszowanych oczekiwań, problemach z wdrożeniem się w nową rolę, dawno niedoświadczanej konieczności udowadniania swoich kompetencji i zawodowej wartości, niższych niż dotąd zarobków. Łatwo w takiej sytuacji stracić wiarę we własne możliwości. Trzeźwe spojrzenie, odpowiednie wsparcie i otwartość na nowe doświadczenia – z całym pakietem wyzwań, jakie będą im towarzyszyć, pomogą przetrwać najcięższy czas i w końcu w pełni rozwinąć skrzydła na nowym stanowisku.