Polski rynek IT to aktualnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów. Zarówno za sprawą nowych inwestycji jak i coraz liczniejszych migracji kompetencji IT przez międzynarodowe korporacje do Polski. W ogólnym odczuciu wszyscy są zadowoleni – zarówno firmy jak i sami kandydaci bo stwarza im to większe możliwości wyboru. Drugą stroną medalu jest fakt, iż aktualnie wg statystyk brakuje ok. 70 000 rąk do pracy w sektorze IT, a to potencjalnie jest szansa dla rodaków, którzy uciekli się parę lat temu do emigracji zarobkowej.
Czy korzystają z tej szansy? Otóż odpowiedź brzmi tak, ale z pewnością nie mamy jeszcze do czynienia z falą powrotów. Jak podają badania rynku m.in przygotowanie przez Antal, motywacją do ewentualnego powrotu są najczęściej okoliczności życia rodzinnego (41%). Na drugim miejscu kwestia konkurencyjnego wynagrodzenia (24%). Inny raport wskazuje również na: przywiązanie do kraju (26%).
Jak wynika z rozmów z kandydatami, duża część́ osób za granicą to pracownicy kontraktowi, którzy nigdy nie traktowali wyjazdu na stałe. Ci jednak, którzy wyjechali wiele lat temu z całymi rodzinami, bądź tam je założyli nie rozważają szybkich decyzji w najbliższym czasie, ale podzielają powyższe motywacje.
Dobrą informacją jest też fakt, iż coraz mniej informatyków rozważa możliwość wyjazdu do pracy za granicę. W badaniu Antal, dotyczącym rynku IT w Polsce w 2015 roku, jedynie 21% respondentów zdecydowałoby się na taki krok. Grupę tą reprezentują szczególnie osoby młode, ciekawe nowych kultur, czy liczące na lepszą perspektywę rozwoju.
Polska z pewnością, nabiera w oczach kandydatów IT silnego znaczenia przy wyborze miejsca pracy. To stąd od kilku już lat realizuje się projekty, przedsięwzięcia IT porównywalne lub w wielu przypadkach takie same jak w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA. Na pracę w Polsce decydują się też kandydaci z Hiszpanii czy Włoch.
Pracodawcy mocno stawiają na dbanie o ekspertów IT, zarówno oferując porównywalne wynagrodzenia, pomoc w znalezieniu nowego mieszkania lub dopłaty związane z przeprowadzką, jak i szereg benefitów pozapłacowych.
Wszystko wskazuje jednak na to, że specjaliści, którzy kilka lat temu zdecydowali się na wyjazd za granicę będą brali pod uwagę powrót do kraju. Mają silne argumenty za a i sprzyja temu aktualna sytuacja na rynku pracy. Pracodawcy w Polsce po cichu liczą, że nasi eksperci IT, którzy zdobyli już doświadczenie w międzynarodowych firmach, posiadają dobrą wiedzę merytoryczną, znają języki obce zdecydują się na powrót i zasilą ich zespoły.